José Manuel Reina

15. září 2008 v 17:11 |  José Manuel Reina
José Manuel Reina se narodil 31. 8. 1982 ve Španělsku.
Pepe je synem slavného brankáře Atletica Madrid Miguela Reiny. Kariéru začal v Barceloně v roce 1997.Přestože byl členem týmu španělských mistrů Evropy do 16 let, nedokázal se nikdy v katalánském klubu natrvalo prosadit. Debutoval sice v roce 2000 proti Celtě Vigo, v brance se však příliš neohřál a v roce 2002 byl poslán na hostování do Villarrealu. O dva roky později se toto hostování změnilo v přestup a Pepe podepsal ve Villarrealu jednoletou smlouvu. Španělský brankář se sice se španělským klubem probojoval do semifinále Ligy mistrů, ale vábení Liverpoolu bylo příliš silné. Reina se tak stěhoval na britské ostrovy, kde potvrdil příslušnost k evropské brankářské špičce.
Trenér Liverpoolu, Rafael Benitez, ukázal angažováním Joseho Reiny nekompromisní povahu. Přistoupil k němu jen několik týdnů poté, co se jiný brankář Jerzy Dudek nesmazatelně zapsal do srdcí fanoušků Liverpoolu výkonem v istanbulském finále Ligy misrů proti AC Milán. Penaltový král Dudek musel na lavičku náhradníků, novou jedničkou byl určen Reina, přitom i on je znám schopností likvidovat pokutové kopy. V sezoně 2004/05 chytil hned sedm z devíti penalt, které proti Villarrealu soupeři kopali. O Reinovy služby se Liverpool do poslední chvíle přetahoval s Arsenalem, ale Benitezovi se nakonec podařilo svého krajana přivést na Anfield Road. A to za sumu rovnající se šesti milionům eur. Přestože Reina nepatří právě k vytáhlým brankářům a v Anglii se kvůli velkému počtu centrů na vzrůst gólmanů dbá, ukázal Reina, že své uzemí kontroluje s naprostým přehledem. I ty nejsložitější zákroky vypadají v jeho podání velmi jednoduše, i když občas se nevyhne chybě, jako například vyloučení za faul na Arjena Robbena v únoru roku 2006. Zase na druhou stranu, každý chybuje.
Do reprezentace byl poprvé pozván v červnu roku 2005 na dvojutkání proti Litvě a Bosně a Hercegovině. Jenže do branky se tehdy ještě nedostal. Přesto ho Rafael Benitez označil za nejlepšího španělského bramkáře, i když v reprezentaci v konkurenci Ikera Casillase jedničkou není. Pozván byl i na MS v Německu, kde si také nezachytal. V jediném zápase proti Saudské Arábii, kdy trenér Luis Aragonés šetřil nejlepší hráče, si zachytal gólman Valencie Santiago Canizares. Prozatím odchytal ve španělské reprezentaci 5 utkání. Je to smůla, v takové konkurenci, ale co se dá dělat.
Tento španělský brankář patří i přes svůj menší výškový handicap k nejlepším gólmanům v Premier League i v celé Evropě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama